Как да оценим качеството на контрола ни на кръвната захар?

Основната цел на лечение на захарен диабет е да поддържате нивата на кръвната ви захар в рамките на нормалните показания. От това, колко добре контролирате глюкозата в кръвта си, зависи стратегия на лечението на диабета ви, може да се проследи ефекта от терапията и да се оцени риска от развитие на хронични усложнения от захарен диабет.
Контролът на кръвната захар се казва гликимичен контрол, или метаболичен контрол. Ключов елемент на гликемичен контрол е измерването на кръвната захар удома, най-често чрез тест ленти за глюкомер. Доказано е от многобройни медицински изследвания, че колкото по-често измервате кръвната си захар, толкова по-добър контрол на диабета имате. Обаче трябва да знаете, че тези измервания показват моментни стойности на кръвната захар, които не дават информация за денонощните й вариации.
Тогава - как да разберете точно и бързо, дали вашата кръвна захар варира драстично и дали имате СТАБИЛЕН гликемичен контрол?
- Маркер 1: гликиран хемоглобин (HbA1c).
Понастоящем гликираният хемоглобин е златен стандарт за оценката на качеството на гликимичен контрол. Той отразява средните нива на съдержание на глюкоза в серума за последните 2-3 месеца. Този маркер доказано значим за показване на риска от съдови усложнения, свързани с високи нива на захарта в кръвта. Обаче има 2 недостатъка: (1) HbA1c може да е ненадежден при хора, които има анемия, железен дефицит или други нарушения в червения кръвен ред, при хора с напреднало хронично бъбречно заболяване, както и при по време на бременност. И (2) тъй като показва средно значение, той не отразява резки промени в ежедневни нива на захарта (ако имате рязки намаляния или покачвания на захарта, тоест хипо - или хипергликемия в течение на деня) и затова не е достатъчен за вземане на индивидуални решения за промени в лечението.
- Маркер 2: гликиран албумин (GA).
Нивото на този маркер не се повлиява от избрените горе състоянита, затова той може да се прилага като допълнение към гликирания хемоглобин. GA е по-краткосрочен маркер, тъй като се формира за 2-4 седмици, за разликата от HbA1c, който се формира за +/- 120 дни (колкото е средният живот на еритроцита). Ето затова гликираният албумин е важен маркер за оценка на ефекта от стартираната или променена терапия при диабет, а също така и за контрол на дозата на медикаментите! Медицинските проучвания също така показват, че същият маркер може да е полезен и за ранно диагностициране на сърдечно-съдови заболявания, и е свързан с изяването на коронарна болест на сърцето.
- Маркер 3: 1.5-анхидроглюцитол (1.5-AG).
Измерването на този маркер отразява гликемичния статус за срок от 48 часа до 2 седмици - то ест това е показателят за краткосрочен гликемичен контрол. Маркерът е по-чувствителен към бързи промени в нивата на кръвната заъхар в сравнение с гликиран хемоглобин. 1.5-AG се намира почти във всички храни и се доставя до всички органи и тъкани. При хора с хипергликемия (ако кръвната захар е над 10 mmol/l), концентрацията му в кръвта намалява, обаче тя се нормализира в рамките на 2 седмици, ако нивата на кръвната захар се нормализират! Тоест при хора, които започват успешна терапия, нивата на 1.5-анхидроглюцитол постепенно се нормализират, и това е маркер на успешно лечение.
Какво още е важно да знаете за контрола на кръвната захар вкъщи - в нашата статия за тест ленти за глюкомер Bionime